Návod pro rodiče: dejte dětem dobrý základ do života

7 komentářů
1895 přečtení
1.5.2016

Výchova dětí je snad nejtěžším úkolem v lidském životě. Rodiče své potomky bezmezně milují, přitom nejefektivnější výchova je ta, která se s nimi příliš nemazlí.

Naučte je, že život není jednoduchý, pak se v něm lépe zorientují. Když jim vštípíte, že za své chování ponesou důsledky, připravíte je na složité životní situace, které mohou potkat každého.

 

Začněte odmalička

Od třetího roku můžete dětem vysvětlovat zákonitosti světa hrou. Z papíru vystříhejte bankovky a zahrajte si s dětmi na obchod. Pochopí, že vše má svou hodnotu a nebudou v supermarketu vyvádět, když jim nekoupíte oblíbenou sladkost.

Děti školou povinné už zastanou domácí práce jako vysávání a vynášení smetí. Tím se naučí, že všichni doma mají povinnosti.

 

Kapesné a zvíře jsou skvělé pomůcky

Pomocí drobného kapesného naučíte dítě zodpovědnosti. Domluvte se na symbolické částce a nechte na potomkovi, za co ji utratí. Když dá všechno za zmrzlinu, už mu nezbude na časopis a zapamatuje si to.

I na domácích mazlíčcích můžete natrénovat dětskou disciplínu. Pořiďte jim psa, nebo papouška, ale s tím, že se o něj budou starat. Děti si zvíře zamilují a nebude jim vadit, že musí zvíře venčit a cvičit.

 

kapsné – kopie

 

Na pubertu se obrňte trpělivostí

Puberťáci touží po drahých mobilech, tabletech a počítačích. Výborná příležitost pro rodičovskou lekci. Domluvte se, že třetinu ceny oné nezbytnosti musí uhradit sami. Z úspor nebo z brigády. Motivujte své ratolesti k práci a později vám poděkují.

  • Poznají, jaké to je, vydělat si vlastní peníze. A tím pádem si peněz budou více vážit.
  • Osvojí si základní pracovní návyky.
  • Vyzkouší-li více brigád, zjistí, co by chtěli v životě dělat.
  • Pomohou rodinnému rozpočtu, protože od vás budou potřebovat méně peněz.

 

Buďte nekompromisní, vyplatí se to

Děti jednou opustí rodný dům a budou na všechno samy. Proto je příliš nerozmazlujte. Nechte je samostatně rozhodovat, ale také je naučte, že musí přijmout důsledky svého chování.

Když se jim nedaří, pomozte jim. Ale nezapomeňte, že i vy máte své trable. Když poznáte, že dospělé děti zneužívají vaši rodičovskou lásku, stáhněte se. Jsou velcí a je čas, aby svým problémům čelili sami.

 

Dáváte svým dětem kapesné?

Podělte se s námi o vaše zkušenosti v komentářích pod článkem

a ZÍSKEJTE PEXESO. Výherce zveřejníme ke konci týdne.

 

Autor: Redakce Home Credit
Komentáře
Přidat vlastní komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
Komentovat
Přidat vlastní komentář