Nejvíce přes zimu dostává zabrat lak. Ideálním řešením je proto auto na zimu zavřít do garáže a nevyjíždět s ním. Většina z nás ale auto přes zimu potřebuje.
Myjte své auto pořádně
Sněhová ani ledová pokrývka laku v zimě nevadí, je to jen voda. Největším nepřítelem je látka, kterou se silničáři snaží sněhu zbavit – sůl.
Jediný způsob, jak nedovolit soli, aby lak vašeho miláčka rozežrala, je pravidelné mytí. Doporučujeme ruční, které je mnohem důkladnější a omyjete při něm i spodek karosérie. Pokud z nějakého důvodu nemůžete auto mýt ručně, zajeďte si do myčky, ale trvejte na tom, aby vám obsluha před samotným mytím očistila auto vapkou, jinak hrozí, že vám kartáče v kombinaci s drobnými nečistotami lak poškrábou.
Mytí doporučujeme alespoň jednou měsíčně, podle toho kolik kilometrů najezdíte. Dívejte se třeba na slevové servery, které mají poukazy na mytí (jak ruční, tak automatické) často v nabídce.
Pneumatiky
Výměna pneumatik je bez diskuze jednou z nejdůležitějších úprav auta na zimu. V ČR jsou zimní pneumatiky předepsané od 1. listopadu do 31. března. Povinnost v tomto období však platí pouze, když je na silnici souvislá sněhová pokrývka nebo námraza, nebo pokud lze takovou situaci předpokládat na základě povětrnostních podmínek.
U automobilů do 3 500 kg platí jednoduché pravidlo 4x4x4:
- 4 stejné zimní pneumatiky,
- maximálně 4 roky staré,
- s hloubkou dezénu minimálně 4 mm.
V případě hloubky dezénu ale doporučujeme určitou rezervu. Pneumatiky s opotřebovaným dezénem výrazně ztrácí své vlastnosti a brzdná dráha se prodlužuje až o 50 %.
Podívejte se na přesná pravidla a rady ohledně zimních pneumatik.
Autobaterie
Akumulátory při nízkých teplotách ztrácejí kapacitu (v dvacetistupňových mrazech až polovinu), proto zejména starší auta v zimě obtížněji startují a mohou vám připravit nepříjemné překvapení. O moderní baterii se však téměř nemůžete starat, doporučujeme je tedy jednou před a jednou v průběhu zimy naplno nabít. Pořiďte si nabíječku a vyjmutý akumulátor dobijte doma v teple podle pokynů výrobce. Není to nic náročného.
Pokud se vám baterie zcela vybila, měli byste ji dobít co nejdříve, protože rychle dochází k jejímu znehodnocení. Jestli máte někdy problémy s nastartováním i mimo zimní období, doporučujeme baterii vyměnit. Průměrná životnost baterie je 4-5 let. Pokud se však o ni dobře staráte, může vám vydržet i déle.
Baterii v zimním období neprospívá dlouhé čekání s nastartovaným motorem, kdy třeba oškrabujete okna. Ideální je hned po nastartování vyjet.
Kapaliny a stěrače
Stěrače v zimě také velmi trpí. Na skle jsou krystalky ledu a ty při stírání ničí gumovou stírací lištu. Ještě horší je, když přimrzlý stěrač “utrhnete”.
Stěrače by měly stírat a ne rozmazávat. Berte stěrače jako spotřební zboží a prostě je v průběhu zimy, když začnou hůře stírat, vyměňte.
Nedoporučujeme ale kupovat dražší značkové. Sice vydrží o něco déle, ale vysoký rozdíl v ceně to nevynahradí, protože v mrazu tak jako tak odejdou. I stěrače za cenu kolem 100 Kč splní svůj účel.
Nemrznoucí kapaliny
Před zimou se ujistěte, že jste do všech nádržek nalili nemrznoucí směsi.
Olej pro zimní období vyhledávejte s viskozitní třídou W. Co se týče chladicí kapaliny, pokud ji máte v autě déle než 3 roky, doporučujeme ji před zimou vyměnit. Starší kapalina totiž může zamrzat. Brzdovou kapalinu starší dvou let také doporučujeme vyměnit, vyšší vlhkost v zimě ji totiž znehodnocuje. I do ostřikovačů doplňte nemrznoucí směs.
Pokud vám kapalina v ostřikovači přece jenom zamrzne, nepanikařte, v moderních autech vám led nic neroztrhá. Prostě někde v teple počkejte, až voda zase roztaje a nalijte nemrznoucí směs.
Pár tipů na závěr
Na konec pro vás máme pár tipů, které nemusíte nutně provádět, ale jízdu v zimním období vám výrazně zpříjemní.
- Nastříkejte gumové těsnění u dveří silikonovým sprejem a už se vám nestane, že neotevřete přimrzlé dveře.
- Škrabku na led má v zimě asi ve výbavě téměř každý. Pořiďte si ale takovou s přišitou rukavicí, se kterou se vám bude auto oškrabávat mnohem komfortněji.
- Vozte s sebou v autě startovací kabely. I s relativně novou baterií nikdy nevíte.
- Vyměňte koberečky v interiéru za gumové. Jarní úklid auta pro vás bude o dost jednodušší.
- Zakrývejte zaparkované auto plachtou, snáze odolá ranní námraze.
Jak se staráte o svého miláčka v zimě vy? Máte speciální tip? Podělte se s námi na Facebooku.
Autor: Redakce Home Credit